×

marca 09, 2017

Warsztaty choreograficzne 'Kreacje 9'


Do kameralnego repertuaru Polskiego Baletu Narodowego powracają, już tradycyjnie, warsztaty choreograficzne, Kreacje 9 (plakat: projekt graficzny Jacek Wąsik na podstawie zdjęcia Łukasza Murgrabiego; na zdjęciu Dawid Trzensimiech).
Pierwsza edycja warsztatów odbyła się w 2009 roku, niedługo po tym, jak Krzysztof Pastor objął stanowisko dyrektora zespołu. To on jest pomysłodawcą projektu, który ma na celu stworzenie młodym, czynnie pracującym w zawodzie tancerza artystom, możliwości zrealizowania miniatury choreograficznej na scenie kameralnej Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Udział w projekcie jest dobrowolny, tancerze zgłaszają swój udział do określonego momentu i pracują z wybranymi przez siebie tancerzami po regularnych próbach do bieżącego repertuaru. Warsztaty niejednokrotnie się sprawdziły- kilkoro artystów otrzymało propozycje stworzenia spektakli pełnometrażowych dla zespołu Polskiego Baletu Narodowego, ale nie tylko. Robert Bondara to ceniony choreograf w wielu zespołach baletowych w Polsce, a także za granicą. Anna Hop obecnie realizuje swoje choreograficzne projekty w Norwegii.

Ważnym elementem całego procesu powstawania kolejnych Kreacji to również otwarcie tancerzom drogi do poznania, w jaki sposób powstaje dzieło sceniczne, począwszy od zagadnień technicznych, na promocji w mediach kończąc. Ja po raz kolejny odpowiedzialna jestem za redakcję programu, a uwierzcie mi, nie jest to łatwa praca! Pomimo iż mam już doświadczenie, co roku coś mnie zaskakuje :)

W tym roku chęć udziału w warsztatach zgłosiło dziewięcioro choreografów: Lorenzo Alberti, Michał Chróścielewski, Joanna Drabik, Dan Ozeri, Łukasz Tużnik, Stella Walasik, Bartosz Zyśk oraz, po raz pierwszy, choreograficzny duet: Paulina Jurkowska z Pawłem Koncewojem.

Wieczór baletowy Kreacje zawsze charakteryzuje niesamowita różnorodność, artyści tworzą w dowolnych technikach i stylach kreując niebanalne rozwiązania.

 Poniżej zdjęcia z prób do choreografii Łukasza Tużnika Droga,
w której biorę udział wraz z Phoebe Liggins, Vadimem Kezikiem, Adamem Myślińskim, Remigiuszem Smolińskim oraz Michałem Tużnikiem.
Z choreografem, Łukaszem Tużnikiem
Zdjęcia Tomasz Fabiański


KREACJE 9

WARSZTAT CHOREOGRAFICZNY
POLSKIEGO BALETU NARODOWEGO
scena kameralna Teatru Wielkiego-Opery Narodowej

Spektakle 11 marca godz. 19, 12 marca godz. 12 i 18


SIMPLE.DANCER

8 komentarzy:

 1. Nigdy nie miałem zbyt dużej styczności z baletem, ale nie można zaprzeczyć, że jest to ważny element sztuki i kultury, a już samo poświęcenie tancerzy jest godne szacunku. Takie warsztaty muszą być spełnieniem marzeń dla wszystkich uczestniczących! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Balet to dla mnie temat nieznany od strony go tworzących. Jestem tylko widzem, ale zapewne dla tych, którzy chcą się w nim rozwijać traktują takie warsztaty jak spełniające się marzenie i wyjątkowe wyróżnienie :) Pozdrawiam serdecznie z Wietnamu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super pomysł 🙂 Tańczyłam kiedyś balet, jednak zrezygnowałam, ze względu na dietę🙂 Za bardzo lubię jeść 🙂

  OdpowiedzUsuń
 4. Byłam, widziałam, zakochałam się :) Najbardziej podobała mi się właśnie choreografia Łukasza Tużnika :) i Bartosza Zyśka jako wisienka na torcie. Wielkie GRATULACJE!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bardzo, bardzo się cieszymy! Napisałaś ten komentarz akurat jak piliśmy z Łukaszem kawę, prosił przekazać, że bardzo dziękuje :) serdecznie pozdrawiam!

   Usuń
 5. Super pomysł :) podziwiam bardzo ludzi z taką pasją

  OdpowiedzUsuń
 6. Było świetnie! Najlepszymi choreografiami były dla mnie własnie Łukasza Tużnika, Dana Ozeri i Bartosza Zyśka ;-*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy! Mi najbardziej podobała się także choreografia Bartka. O kreacji Łukasza ciężko jest mi cokolwiek powiedzieć choć bardzo bym chciała- niestety ciężko jest stworzyć swoją opinię podczas gdy nie miałam możliwości zobaczenia tego numeru z widowni, a bardzo żałuję! Łukasz zbiera wiele pozytywnych opinii, co mnie bardzo cieszy :) Pozdrawiam!

   Usuń

podobne posty
Copyright © 2016 SIMPLE.DANCER's life , Blogger