×

listopada 25, 2015

Już wkrótce... POSKROMIENIE ZŁOŚNICY!


Poskromienie złośnicy to kolejny balet w naszym repertuarze, którego fabuła oparta jest na dziele Shakespeare'a. Ta komedia, napisana w 1592 roku przez wybitnego angielskiego dramaturga, była jedną z pierwszych komedii Shakespeare'a i, oczywiście, kończyła się happy endem. Wielu teatralnych twórców podejmowało się przeniesienia tejże sztuki na rodzime grunty, a w 1967 roku włoski reżyser Zeffirelii zadebiutował ze Złośnicą na srebrnym ekranie z Elizabeth Taylor w roli nieznośnej Katarzyny.
Na scenie baletowej najpopularniejszą wersją Shakespeare'owskiej komedii jest inscenizacja Stuttgarcka z 1969 roku w choreografii wybitnego choreografa, Johna Cranko. Mało znanym jest fakt, że pierwszej inscenizacji baletowej na motywach Poskromienia złośnicy dokonał sam Maurice Bejart do muzyki Domenica Scarlattiego w roku 1954, a swój balet twórca zatytułował La Megere apprivoisee. Co jeszcze ciekawsze, Cranko wykorzystał w swoim balecie muzykę Scarlattiego zaaranżowaną na swoje potrzeby przez Karla-Heinz Stolze (taki sam zabieg zresztą dokonał się przy innym balecie Johna Cranko, Onieginie, gdzie muzykę Czajkowskiego również Stolze przearanżował).

Plakat Adam Żebrowskiego wg zdjęcia Baletu Stuttgarckiego z Sue Jin Kang w roli Katarzyny (źródło www.teatrwielki.pl)


POSKROMIENIE ZŁOŚNICY 
THE TAMING OF THE SHREW

Choreografia/choreography: John Cranko
Muzyka/music: Karl-Heinz Stolze na motywach Domenico Scarlattiego

Scenografia/stage set: Elizabeth Dalton
Prapremiera/world premiere: Stuttgart, 16.03.1969
Premiera polska/polish premiere: Warszawa, 27.11.2015

Realizacja baletu/staging: Jane Bourne, Filip Barankiewicz


JOHN CRANKO

Urodził się w Republice Południowej Afryki, tam również rozpoczął baletowy warsztat w Cape Town pod kierunkiem jednego z najlepszych nauczycieli University of Cape Town Ballet School. W 1945 roku wyjechał do Londynu gdzie na wiele lat związał się najpierw z Sadler's Wells Ballet School a następnie Sadler's Wells Ballet. W 1961 roku, z wielu niezależnych przyczyn, opuścił Wielką Brytanię i wyjechał do Stuttgartu, z którego zespołem baletowym najczęściej jest kojarzony. W 1971 roku założył swoją własną szkołę baletową w Sturrgarcie, John Cranko Schule. Zmarł tragicznie w 1973 roku. Cranko uważany jest za czołowego przedstawiciela europejskiej choreografii baletowej XX-ego wieku, obok Maurice Bejarta (Święto Wiosny tego choreografa mieliśmy w programie przez kilka poprzednich sezonów) czy Johna Neumeiera (którego Sen Nocy Letniej mamy w repertuarze; Neumeier jest Amerykaninem, ale największy sukces odniósł w Niemczech, gdzie dla swojego hamburskiego zespołu stworzył najwięcej choreogfii, również w Hamburgu otworzył własną szkołę baletową). Więcej o tym twórcy przeczytacie tutaj, natomiast o samej inscenizacji jego baletu w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej tutaj.


Mai Kageyama wciela się w główną rolę, tu podczas pierwszych prób scenicznych.W kostiumach do karnawału z Pauliną Magier


oraz z Karoliną Kiermut i Anią Lorenc

Scena zespołowa, zespół dzielnie słucha korekt ;)


Alexandra Vadon

Z Alex, Kuruszem Wojeńskim oraz Piotrem Bednarczykiem :)


Gdy podczas spektaklu przewidziana jest bardzo szybka przebiórka i nie ma możliwości, aby spokojnie przebrać się w garderobie, za kulisami budowane są specjalne zastawki, dzięki którym tancerki bądź tancerze są 'odizolowani' od otoczenia i mogą bez przeszkód się przebrać :)


A tak scena wygląda zza kulis...
PREMIERA JUŻ W PIĄTEK, 27 LISTOPADA!

Kolejne spektakle:

 28, 29 listopada
2,3 grudnia


PS. Właśnie wybieram stylizację na popremierowy bankiet ;)


ŻYCZĘ WAM UDANEGO KOŃCA TYGODNIA ORAZ WEEKENDU!


SIMPLE.DANCER

7 komentarzy:

 1. Koniecznie poproszę o zdjęcie stylizacji na bankiet *.* ! Powodzenia <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. haha :D obiecuję ;) Nie dziękujemy! Życzę miłego wieczoru :)

   Usuń
 2. Czy wiadomo coś o spotkaniu wprowadzającym przed spektaklem? Również czekam na strój popremierowy :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Drogi czytelniku, jutro zapytam Maćka Krawca czy przewiduje prelekcje wprowadzające :) Dziękuję bardzo za odwiedziny i komentarz! Miłego wieczoru :)

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. Spotkania będą odbywać się jak zawsze :) na 45 minut przed rozpoczęciem spektaklu. Serdecznie zapraszam :)

   Usuń
  4. Bardzo dziękuje za odpowiedź, na pewno się pojawię! Powodzenia jutro i spokojnej nocy :)

   Usuń

podobne posty
Copyright © 2016 SIMPLE.DANCER's life , Blogger