×

maja 20, 2015

Już wkrótce... CASANOVA W WARSZAWIE

Autor plakatu: Adam Żebrowski
Zdjęcie: Łukasz Murgrabia
Na zdjęciu: Vladimir Yaroshenko

CASANOVA W WARSZAWIE
Choreografia: Krzysztof Pastor
Muzyka: Wolfgang Amadeusz Mozart
Scenografia: Gianni Quaranta
Idea i libretto: Paweł Chynowski


To najnowszy, autorski balet Krzysztofa Pastora, dyrektora Polskiego Baletu Narodowego. Libretto zostało napisane przez Pawła Chynowskiego na podstawie dzienników Giacomo Casanovy, który przebywał w naszej stolicy w latach 1765-66, gdzie gościł na dworze króla Stanisława Augusta oraz udzielał się wśród ówczesnej warszawskiej elity, w szczególności w towarzystwie artystów królewskiego zespołu baletowego... To niezwykle intrygująca historia, w której przeplata się wiele charakterów: włoskich tancerek i tancerzy, polskich hrabiów i arystokracji. Całość dopełnia idealnie dopasowana piękna muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta z pięknymi ariami w wykonaniu śpiewaczek uczestniczących w poszczególnych scenach. Autorem scenografii jest laureat Oscara za najlepsze dekoracje do filmu w reżyserii James'a Avory'ego, Pokój z widokiem- Włoch, Gianni Quaranta. Widziałam w American Ballet Theatre realizację Giselle ze scenografią autorstwa tego artysty i byłam zachwycona. Nie mogę się doczekać, aż zobaczę dekoracje wyjęte z klasycystycznego teatru na naszej scenie! Choreografia została zakończona już prawie dwa tygodnie temu, teraz zespół codziennie doskonali techniczne elementy, pracuje nad precyzją i równym, nieskazitelnym wykonaniem.

Niestety, ze względu na przygotowania do Wilhelma Tella, nie mogę brać udziału w Casanowie, próby się pokrywają, cały dzień poświęcamy na naukę nadchodzącej opery... ale dzięki temu będę mogła (po raz pierwszy od kilku lat!) zobaczyć moich kolegów w akcji! 
Trzymam za Was kciuki :) 


MIŁEGO DNIA!

SIMPLE.DANCER

7 komentarzy:

 1. Tu mozna troszke podejrzec -> https://www.facebook.com/operanarodowa/photos/pcb.10153370391825746/10153370389210746/?type=1&theater

  OdpowiedzUsuń
 2. Anetko, czy mogłabyś podać tytuły utworów wykorzystanych w "Casanovie.."?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że tak :) jutro zapytam naszych akompaniatorów o to. Postaram się dać odpowiedź jak najszybciej :) A chodzi o jakiś konkretny utwór, wykorzystany w konkretnej scenie?

   Usuń
 3. Najbardziej zależy mi na utworze granym w scenie loży masońskiej chociaż chciałabym poznać wszystkie jeśli to możliwe. Ale najbardziej zależy mi na tym jednym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. utwory wykorzystane w scenie Loży Masońskiej to Maurerische Trauermusik nr 477 oraz Adagio&Fuge C-moll nr 546. W całości wykorzystanych jest mnóstwo utworów, poproszę o ich spisanie, ale to może chwilę potrwać. Pozdrawiam!

   Usuń
  2. Bardzo dziękuje za tak szybką odpowiedź. Co do pozostałych utworów, jeśli nie będzie to problemem to z chęcią na nie poczekam. Pozdrawiam :)

   Usuń
  3. Lista wszystkich utworów Mozarta wykorzystanych w "Casanovie" jest zamieszczona w programie ze spektaklu. Zrobiłam zdjęcie, mogę podesłać mailem :) proszę tylko o podanie adresu.

   Usuń

podobne posty
Copyright © 2016 SIMPLE.DANCER's life , Blogger